Obnovitelné zdrojeenergie mají schopnost se při postupném spotřebovávání částečně nebo úplně obnovovat, a to samy nebo za přispění člověka.
Slabiny mají i obnovitelně zdroje Odhlédneme-li tedy od využití uhlí, ropy a zemního plynu, známe i jiné možnosti řešení pomocí tzv. obnovitelných zdrojů energie. Bez ohledu na to, že samy o sobě nedokážou uspokojit požadavky na energii, žádný z nich není bez problémů, včetně ekologických: Elektrárny větrné jsou hlučné, vodní vyžadují zaplavení obrovských ploch. Při geotermální energii vyvěrají na zemský povrch těžké kovy. Také získávání energie ze slunečního záření pomocí fotovoltaických článků by značně pokulhávalo za vzrůstající poptávkou. Účastníci nedávného kongresu Světové energetické rady WEC (World Energy Council) v Tokiu potvrdili, že spoléhání se jen na obnovitelné zdroje energie (vítr, voda, biomasa) je utopií a energetické problémy lidstva nevyřeší.
Za neobnovitelné zdroj energie je považován takový zdroj energie, jehož vyčerpání je očekáváno v horizontu maximálně stovek let, ale jeho případné obnovení by trvalo mnohonásobně déle. (Jaderná energetika je na hranici.)
Co je to solární energie? Jak se dá využít sluneční záření? Co se skrývá pod pojmem fotovoltaika? To vše se dozvíte v tomto programu, který je bohatě doplněn obrázky, schématy a animacemi.
Seznámíte se základy oboru jaderné energetiky, např. s pojmy metody detekce částic, urychlovače částic, složení atomového jádra, izotopy, syntéza a štěpení jader, řetězová reakce, jaderný reaktor a jaderná elektrárna nebo radionuklidy.