Spor o elektrický proud
V letech počátků zavádění elektrické energie do běžného života byla velmi ostře diskutována otázka vhodnosti použití stejnosměrného nebo střídavého elektrického proudu. Edison byl stoupencem první možnosti, zastáncem druhé byli Nikola Tesla a George Westinghouse. Aby Edison a jeho zaměstnanci prokázali nebezpečnost střídavého napětí, vymysleli a veřejně prezentovali elektrické křeslo.
V roce 1896 byla firmou Westinghouse Electric Corporation uvedena do provozu elektrárna na Niagarských vodopádech s rozvodným systémem využívajícím transformátory napětí. Edison tento spor prohrál. Nijak to ale nesnižuje jeho význam.
Výroky:- Vynález je jen 1 % inspirace a 99 % dřiny.[1]
- Spát lze čtyři hodiny denně, spát déle je nemístný přepych.
- Tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézat zalíbení v tom, co děláme.
- Na léčení trápení je práce lepší než láhev whisky.
- Jediná věc, pro kterou často ztrácíme trpělivost, jsou hodinky - ručičky jdou příliš rychle.
- Co se týče soudobého náboženství, je to naprostý výmysl. Náboženství jsou jen samé žvásty.
Tomáš Alva Edison u přátel v Čechách
V roce 1911 přijel do Mariánských Lázní na krátkou návštěvu americký vynálezce Tomáš Alva Edison.
Narodil se 11.února 1847 v Milanu ve státě Ohio (USA), do školy prý chodil jen tři měsíce, pak ho učila matka. Byl prodavačem zeleniny, roznášel noviny, později byl novinářem a telegrafistou. Byl částečně hluchý, ale usilovně pracoval a studoval. První jeho patent vznikl roku 1869 – byl to elektrický sčítač hlasů v záko-nodárných sborech. S ním nepochodil, ale celkem za život uplatnil 1 500 patentů. Z nich jmenujme např. tiskací telegraf (1869), psací stroj (1871), duplexní a automatický telegraf (1875), fonograf (1877), mikrofon (1878), žárovku (1879), elektrické dynamo (1881), pojistku (1885), kinematograf (1891), elektrický akumulátor (1900), elektrický automobil (1902) a vrtulník (1908). Edisonem začal elektrický věk lidstva.
Americkému vynálezci nabídl služby český podnikatel Emil Kolben (1862-1943), absolvent Českého vysokého učení technického. Kolben dostal za dobré studium Gerstnerovo stipendium a na to cestoval po Americe. Zde nastoupil u T.A.Edisona. Nejprve pracoval v továrně Edison Machine Company za 15 dolarů týdně, avšak rychle postupoval, až se stal Edisonovým asistentem ve výzkumné laboratoři v Orange, kde byla knihovna o 60000 svazcích! Kolben vedl technické kanceláře a zkušební laboratoře v Henectady. Po návratu domů často připomínal kolegům Edisonovo: "Vynález je jen 1 % inspirace a 99 % dřiny." A další hesla: "Spát lze čtyři hodiny denně, spát déle je nemístný přepych." - " Tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézat zalíbení v tom, co děláme." - " Na léčení trápení je práce lepší než láhev whisky." - "Jediná věc, pro kterou často ztrácíme trpělivost, jsou hodinky - ručičky jdou příliš rychle."
Doma použil Kolben amerických zkušeností k založení podniku Kolben-Daněk s výrobou lokomotiv, turbokompresorů. Kolben pozval T.A.Edisona do Prahy a vynálezce přijel se svou druhou manželkou, 20letou dcerou a 13letým synem. Předtím se ještě zastavil v Brně a navštívil divadlo, které bylo osvětleno elektricky podle Edisonova plánu. Dne 13.září 1911 přijel do Prahy. Bydlel v hotelu "De Saxe Hotel" (Saský dvůr v Hybernské ulici, dnes zrušeno). V tomto hotelu bydlel kdysi také ruský hudební skladatel Petr Iljič Čajkovský a německý spisovatel Karl May.
Edison provedl autoprojížďku Prahou za doprovodu amerického konzula. Navštívil také kavárnu "Edison" na rohu Václavského náměstí a Na Můstku (též zrušeno). Kavárník Turnovský vysvětlil, proč ji pojmenoval po něm. V Praze byl problém návštěvnosti - buď Čechů nebo Němců, ale do této kavárny chodili všichni.
Na Staroměstském náměstí přijal Edisona starosta doktor Karel Groš. Edison se zapsal do pamětní knihy a nejvíce se zajímal o mechaniku orloje. Na to odjel do katedrály sv.Víta, prošel si Zlatou uličku, navštívil klášter Strahov, kde obdivoval elektrické osvětlení hlavního oltáře v kostele sv.Rocha. Také navštívil svého kolegu Františka Křížka v jeho továrně v Karlíně. Křížek postavil v Praze první elektrickou tramvaj v roce 1891 pro Zemskou jubilejní výstavu.. Trať vedla z Letné do Královské obory. Roku 1905 postavil elektrickou trať Tábor-Bechyně. Oba vynálezci byli velkými vyznavači stejnosměrného proudu.
64letý Edison navštívil i biograf Ponrepo na Starém Městě a jeho majitele, vlastním jménem Dismase Šlamborna, ale ten si už zvykl na jméno Viktor Ponrepo. Edison byl jím nadšen. - Hovořili také o dlouhověkosti, kterou měl Edison v rodině. Jeho děd zemřel ve 102 letech, otec v 98 letech, ale nikoliv sešlostí věkem, ale pádem ze schodů.
Kupodivu pražský tisk tehdy nevěnoval Edisonově návštěvě mnoho pozornosti. Bylo to Edisonovo evropské turné, neboť navštívil také Drážďany, Berlín, Norimberk. V novinách se psalo o neštěstí, které Edisona potkalo, a totiž když přejel 12letého chlapce, který zemřel. Bylo to krátce před návštěvou Mariánských Lázní.
V Mariánských Lázních bydlel v právě dostavěném a otevřeném Zischkově hotelu ESPLANADE. Na rozdíl od lhostejné Prahy si Edisonovu návštěvu vedení Mariánských Lázní považovalo a Edisona požádalo, aby se zapsal do Zlaté knihy Mariánských Lázní. Jeho věta v této dnes ztracené knize bývá často citována:
"Mariánské Lázně jsou nejkrásnější na světě. Edison." Edison se v městě dlouho nezdržel a třetí den pokračoval na cestě do Německa.
Thomas Alva Edison zemřel 18.října 1931 ve věku 84 let. Prezident T.G.Masaryk tehdy poslal do Ameriky soustrastný telegram.