Ruční broušení


Broušením nazýváme postup, jímž upravujeme povrch před povrchovou úpravou. Jedná se o dokončovací operaci. Pracujeme přitom buď ručními nástroji, nebo elektrickým nářadím. Ačkoli obrušování spočívá většinou v broušení brusným papírem s cílem dosáhnout hladkého povrchu, bylo by zavádějící chápat tento pojem takto úzce, neboť broušení je též důležité pro tvarování.

Popis pilníku

Rašple a pilníky

Jednoduchý a dvojitý sek na pilníku

Konečný tvar výrobku se dotváří rašplování a pilováním.

K hrubému obrobení slouží rašple, k jemnějšímu pak pilník. Rašple i pilníky vypadají podobně, v obou případech jde o různým způsobem vytvarovanou tyčovou ocel různých délek a průřezů, opatřenou na povrchu různě velkými zuby - seky. Pilník nebo rašple může mít jeden nebo dva seky - tj. seky v jenom směru nebo seky ve dvou směrech (viz. obrázek).

Rašpli od pilníku poznáme podle velikosti seků a rozstupy mezi nimi - pilníky mají jeden sek těsně vedle druhého, rašple má seky s hrubým rozestupem. Rašple se používají především na měkké materiály (plasty, dřevo)
Při odebírání pilin rašple zanechává na opracovaném povrchu hrubé stopy - rýhy, proto se nesmí při rašplování materiál ubírat až k naznačené rysce, ale musí se nechat ještě malá vrstva materiálu k jemnému obrobení.

Jemné opracování se provádí pilníkem. Rozličné tvary pilníků usnadňují opracování tvarových ploch. Pro obrábění jsou důležité ploché, úsečové, kruhové, trojhranné a čtyřhranné pilníky se seky hrubými, polohrubými, nebo jemnými.

Rašple i pilníky se při práci většinou drží oběma rukama (jedna drží rukojeť, druhá pak drží špičku nástroje) a přejíždí se s ní po povrchu rašplovaného (pilovaného) materiálu. Stejně jako u ostatních podobných nástrojů se s nimi nejlépe pracuje po směru vláken, případně pod ostrým úhlem k nim. Nikdy nepohybujeme nástrojem šikmo nebo obloukovitě. Snažíme se pilovat celou délkou. Po skončení práce pilník očistíme - vykartáčujeme kořinkovým, nebo drátěným kartáčem.

Pilování

Pilování slouží k upravování povrchu materiálu na požadovaný tvar po předchozích operacích, jako je řezání či sekání, a nebo pro úpravu výchozího polotovaru. Pilování se provádí mnohabřitým nástrojem. – pilníkem. Pilník je řezný nástroj, který ubírá z obrobku část materiálu – drobné třísky – po malých vrstvách. Pilníky obvyklého typu se skládají z těla, stopky a rukojeti. Pilníky dělíme také podle druhů seků. Základní druhy seků jsou jednoduchý a křížový.

Základní pokyny při pilování

- Pilované kusy materiálu upněte podle jejich váhy a velikosti, většinou však do svěráku. Pilovaná část má nad čelist svěráku vyčnívat co nejméně, aby se nechvěl a nepružil. Při upínání si můžete pomoci vloženými čelistmi.
- Při pilování se ke svěráku postavte levým bokem, levou předsuňte vpřed, pravou asi o půl kroku kročte.
- Pilník při práci držíme za rukojeť a druhou ruku za hlavu pilníku. Palec ruky, která drží pilník za rukojeť, je nahoře ve směru podélné osy pilníku.
- Pilujte celou délkou pilníku a plynule jím pohybujte vpřed a vzad.
- Pilníkem nesmíte kolébat. Vznikl by vypouklý povrch. Tlak obou rukou na pilník není stejnoměrný. Nejdříve je větší tlak u hlavy pilníku. Uprostřed těla pilníku se tlak na pilník obou rukou a nakonec u rukojeti zesiluje a u hlavy zeslabuje. Při zpětném pohybu na pilník netlačte a jen ho zvolna po materiálu táhněte.
- Velikost a tvar pilované plochy je určující ke zvolení vhodného pilníku. Měl by být nejméně 2x delší, než je pilovaná plocha. I jeho tvar by měl odpovídat tvaru pilované plochy. Rovinnou plochu vypilujeme, pilujeme-li křížem a směry pilování střídáte. Při každém zdvihu ujíždějte na stranu jen asi o polovinu šířky pilníku. To proto, aby na pilované ploše nevznikly rýhy.
- Při některých pracích, jako je např. srážení hran, držte malý pilník jednou rukou. V tomto případě se rukojeť vloží do dlaně tak, aby ukazovák byl nahoře v podélné ose těla pilníku.
- Pilování vypouklých a zaoblených ploch je závislé na tvaru a rozměrech materiálu, ze kterého se má vypouklá plocha vypilovat. Vypouklé vypilujete tak, že hlava pilníku se dotýká odlehlé části pilované plochy. Rukojeť je nahoře při začátku pohybu.
- Vyduté zaoblené plochy pilujte kruhovými nebo úsečovými pilníky tak, že pilníkem pohybujeme tam a zpět a současně jím podél jeho osy pootáčejte do stran. Pilníkem také přejíždějte celou šíři pilované plochy.
- Při pilování hliníku nebo jiných měkkých materiálů potřete pracovní plochu pilníku křídou, aby piliny nezůstávaly mezi zuby.
- Zanesené zuby pilníku čistěte drátěným kartáčem, a to ve směru horního seku. Zuby pilníku zanesené od měkkých kovů nejdříve očistěte kouskem ocelového plechu.

Zásady bezpečnosti práce

• Nepracujte s pilníkem, u kterého rukojeť spadává nebo je prasklá.
• Pilovaný předmět vždy vhodně upněte.
• Nepracujte tupými pilníky, mohou snadno sklouznout po materiálu.


Držení pilníků


Broušení

Broušení spočívá v odstraňování vrstev opakovaným působením brusiva jako například brusného papíru. Pod pojem obrušování však spadá rovněž práce s pilníky, rašplemi a elektrickými bruskami s příslušenstvím.

Brusný papír

Typ Zrnitost Použití
Velmi hrubý 50
60
1
1/2
Hrubé obroušení
Střední 120
150
180
3/0
4/0
5/0
Jemné broušení a dokončování, brusné pásy, kotouče, strojové i ruční
Velmi jemné broušení 320
360
400
500
600
800
1000
1200
2000
9/0 konečná povrchová úprava, zaoblování hran, jemné
mezi jednotlivými vrstvami laků a nátěrů


Ve většině případů lze pracovat jak ručně, tak s pomocí elektrického nářadí, s nímž bývá práce rychlejší a jednodušší. Na většinu broušení se jako brusný prostředek používá brusný papír, dodávaný buč v listech nebo rolích. To co způsobuje broušení, jsou brusná zrna nalepená na papíře. Velikost brusných zrn určuje jeho zrnitost a označuje se číselnou řadou. Obvykle povrch nejprve obrousíme hrubším papírem a postupně pracujeme s jemnější zrnitostí dokud nedosáhneme požadovaného hladkého povrchu.

Brusné papíry a podložky

Použití brusného papíru Použití brusného papíru 2
Pro práci s podkladovým špalíkem a podobnými pomůckami používáme korundový brusný papír, jehož zrna na podkladovém papíře dobře drží a můžeme jej tedy omotat kolem špalíku bez toho, aby se odrolila. Obyčejný brusný papír brzy ztratí svou účinnost. Omotáme brusný papír kolem dřevěné podložky tak, aby pevně doléhal k jeho hranám i bokům. Brousíme-li tímto způsobem častěji, připravme si podobných pomocných špalíčků a latěk více v různých velikostech, takže budeme moci využít i zbytky brusného papíru, které se například prodřely na hraně.
Použití brusného papíru 3 Použití brusného papíru 4
Broušený dílec upneme a latí nebo špalíkem pracujeme podobně jako pilníkem přes vlákno. Když se brusný papír opotřebuje nebo zalepí prachem (to se stává často při broušení plastů s nízným bodem tání), vyměníme ho. Brusný špalík držíme tak, aby do styku s broušeným povrchem přišla co největší plocha brusného papíru. Dáváme pozor na nebezpečí nechtěného zaoblení hran. Potřebujeme-li obrousit velmi složité oblé plochy, připravíme si proužek hrubšího brusného papíru a pracujeme s ním oběma rukama jako s ručníkem v koupelně. Je potřeba si ovšem dát pozor na nerovnoměrné zabírání na broušené ploše, protože plocha pak může být zvlněná a nerovná. Abychom tomu zabránili je potřeba brusným papírem přejíždět rovnoměrně svisle i vodorovně. Také u menších dílů se vyplatí postupně používat stále jemnější brusný papír, jímž lze dobře odstranit stopy po broušení papírem hrubším.
Práce s brusným špalíčkem
Práce se špalíkem 1 Práce se špalíkem 2
Korkový nebo dřevěný špalíček se obvykle používá při broušení ploch. Připevníme brusný papír ke špalíčku a broušený díl upneme do svěráku nebo na pracovní stůl. Rovnoměrným tlakem přejíždíme špalíkem po ploše po směru vláken. Budeme-li špalík držet oběma rukama, můžeme na něj více zatlačit a přitom lépe ovládat a kontrolovat jeho posuv. Vždy se snažíme brousit po směru vláken, jinak se na ploše mohou vytvořit rýhy.
Práce se špalíkem 3
Obecně platí, že by se neměly nechávat ostré hrany. Závěrečná operace proto spočívá ve sražení hran jemným brusným papírem. Snažíme se postupovat rovnoměrně po celé délce hrany a vybrousit jemné zkosení.

Naposledy změněno: čtvrtek, 25. únor 2010, 19.51