Orýsování

Orýsování je to, co byste měli udělat hned poté, co si naměříte nějakou část budoucího výrobku. Jinak to prostě nejde. Jedná se o velmi zodpovědnou práci, jejíž kvalita významně určuje kvalitu budoucího výrobku.

Dělíme je opět na dva druhy:

  • orýsování plošné - rovinné
  • orýsování prostorové (tomuto se zde nyní věnovat nebudu, možná později)

Co budete potřebovat a co se vám může hodit:

Rýsovací jehla a úhelník.

Jehla, úhelník a ruka Správné vedení rýsovací jehly

Používají se společně k vytváření přímek nebo úseček. Dle tvaru úhelníku můžeme sestrojit různé úhly sevřené mezi přímkami. Orýsování jejich pomocí probíhá velmi podobně jako rýsování pomocí tužky a pravítka. Rozdíl je pouze v tom, že na rýsovací jehlu musíte v závislosti na tvrdosti materiálu a kvalitě osvětlení a vašeho zraku někdy více přitlačit. Navíc je vhodné vést jehlu pod správným úhlem, jak je znázorněno na obrázku vpravo. Pro ty s menší fantazií podotýkám, že ten obdélník vpravo je úhelník.

Kružítko

Obyčejné kružítko Kružítko se stavítkem

Co dodat. Toto kružítko funguje na úplně stejném principu jako to, se kterým jste se potýkali na základní škole. Snad jen s tím rozdílem, že má ostré konce na obou ramenech, což přináší značnou svobodu: Již nejste omezováni výrobcem, který vám kdysi jasně určoval, kterou stranu máte zabodnout a kterou vytvořit kružnici nebo její část - nyní je volba pouze na vás. Stejně jako standartní, všem známé kružítko určené k rýsování na papír, může být toto vybaveno různýmy vychytávkami, jako jsou ergonomické úchopy anebo stavěcí šrouby. Druhé jmenované vám může výrazně zjednodušit rýsování, obzvláště jste-li začátečník a rýsujete na tvrdý povrch. Dle typu upevňovacího mechanismu nastavíte šroub tak, aby si kružítko udržovalo nastavený rozměr.

Důlčík

Důlčík

Používá se k vyrážení důlků. Tyto se vám budou hodit i při vrtání, kdy si střed otvoru označíte vyražením důlku - potom se vám totiž bude snadněji zavádět vrták. To provedete tak, že poté, co najdete bod, který má být středem budoucího otvoru, přesně na něj umístíte důlčík š***tým koncem, přidržíte jej tak, aby byl kolmo k povrchu a udeříte do něj kladivem (viz obrázek dole). Sílu úderu zvolte podle tvrdosti důlčíkovaného povrchu a sebedůvěry. Začátečníkům doporučuji více slabších úderů místo jednoho obrovského, abyste si kladivem nezmrzačili prsty. A nakonec, aby práce s důlčíkem byla nejen efektivní, ale i efektní, těsně předtím, než do něj udeříte kladivem, hlasitě zvolejte "Důlčík !!!" úsměv.

dulcikovani-m.gif
Naposledy změněno: čtvrtek, 25. únor 2010, 19.45