Měření posuvným měřítkem


Posuvné měřítko - posuvka - šuplera - šíbr, je základním nástrojem, bez kterého se vyrábět snad ani nedá. Ne každý možná ví jak se s tímto měřícím přístrojem pracuje.

Posuvné měřítko mechanicképosuvka.jpg

Mechanická posuvka existuje ve dvou základních provedeních. S posuvným noniem, nebo otočným ciferníkem. Mechanická šuplera je používána především pro odměřování předem ručně nastavené hodnoty. Cena základního provedení začíná na 500 CZK. Kromě základního provedení lze koupit i jednoúčelové klony, například samostatný hloubkoměr.

Posuvné měřítko se skládá ze 2 částí, z jedné pevné a druhé posuvné.

Na každé z nich jsou pak dotyky (čelisti), kterými se měří. Na posuvném měřítku bývají 2 stupnice, dolní v milimetrech, horní v palcích. Tam někdy není nonius desetinný, ale šestnáctinný, upřesňující poloviny, čtvrtiny a další zlomky palce.

Dnešní měřítka také nemívají nonius desetinný, ale přesnější, dlouhý dvacet nebononius.jpg padesát dílků. Taková měřítka měří na pět nebo dokonce dvě setiny.
Posuvné měřítko je uzpůsobeno pro měření vnějších a vnitřních rozměrů
i hloubek. Podle typu (a také ceny) posuvného měřítka lze měřit s přesností
na 0,1 mm, 0,05 mm nebo 0,02 mm. Běžným posuvným měřítkem můžeme
měřit rozměry do 150 mm, jsou však i posuvná měřítka s větším rozsahem.


Práce s noniem

Pro přesné měření je na posuvné části měřítka vyryta pomocná stupnice, nazývaná nonius. Dílky nonia jsou kratší než dílky hlavní stupnice, u původních měřítek odpovídá deset dílků nonia devíti dílkům hlavní stupnice - proto nonius, nonem je latinsky devět. Jsou-li čelisti měřítka u sebe, kryje se nultý a poslední dílek nonia s nultým a devátým dílkem hlavní stupnice.

Při měření rozměru v necelých milimetrech je nultý dílek nonia vpravo od rysky hlavní stupnice, udávající celé, a ryska nonia, kryjící se s některou ryskou hlavní stupnice udává desetinu. Na obrázku je měřen rozměr 2,1. Nulová ryska nonia ukazuje 2 celé milimetry, ryska 1 nonia se kryje s ryskou 3 hlavní stupnice. Protože vzdálenost 0. a 1. rysky nonia je 0,9, nultá ryska je ve vzdálenosti 3 - 0,9 = 2,1 od nuly.

Složitější příklad: měřená vzdálenost je 1,5. Nulová ryska nonia je v polovině mezi jedničkou a dvojkou. Pátá ryska nonia se kryje s ryskou 6 na hlavní stupnici. Je zřejmé, že nultá ryska nonia je ve vzdálenosti 6 - 5*0,9 = 1,5 od nuly.


posuvka01.jpg

K měření vnějších rozměrů - což je nejčastější - slouží 2 větší, spodní čelisti. Ty rozevřeme a po vložení měřené součásti zase k sobě posuneme až na doraz. Na stupnici pak můžeme přečíst měřený rozměr.

posuvka02.jpg
posuvka03.jpg

K měření vnitřních rozměrů (nejčastěji děr) slouží dvojice čelistí v horní části měřidla. Naměřenou hodnotu odečítáme opět na stupnici.

Pro měření hloubek jsou posuvná měřítka na pravé straně vybavena hloubkoměry. Hloubkoměr se zasune na doraz měřené hloubky a pak se posune tělo posuvného měřítka na doraz vnějšího povrchu. Výslednou hodnotu odečítáme obvyklým způsobem na stupnici.


Pro měření hloubek jsou posuvná měřítka na pravé straně vybavena hloubkoměry. Hloubkoměr se zasune na doraz měřené hloubky a pak se posune tělo posuvného měřítka na doraz vnějšího povrchu. Výslednou hodnotu odečítáme obvyklým způsobem na stupnici.

Posuvné měřítko digitálnídigitální posuvka.jpg

Digitální posuvné měřítko - šuplera na obrázku, zobrazuje naměřené hodnoty pouze na displeji. Není vybavena opticky odečitatelným noniem. Obvykle čtyřpinový konektor není popsán v dostupné literatuře. Digitální šuplera je primárně určena pro rychlé odečítání, které s přesností na dvě desetinná místa poslouží i při lícování čepů a děr. Cena základního provedení začíná na 700CZK v supermarketech, 900CZK v Internetových obchodech. Baterka vydrží téměř přesně 1 rok, před úplným vybitím displej bliká, ale šuplera měří. Na šupleru bývá pěnou vyložená plastová krabička. Údajně je pouze jeden, či dva světoví výrobci snímačů, které se v posuvkách používají. U většiny typů se posuvka po několika minutach nečinnosti vypíná a tuto prodlevu nelze uživatelsky nastavit, ovšem exsitují i takové, které zobrazují nepřetržitě. Mechanické i digitální provedení může mít jednu ze dvou variant aretace polohy, stiskací páčku, nebo aretační šroub. Mnohé posuvky mají na rubové straně tabulku vrtání děr pro řezání závitů.

Tip
Přesnost:U digitální posuvky ji posoudíte při několikerém projetí měřicí dráhy bez návratu do úplné nuly. Konečné spojení čelistí ukáže odchylku od nuly. Není-li žádná, není třeba na posuvku ze supermarketu hledět s despektem. V opačném případě je doporučeno po každém měření znovu vynulovat tlačítkem.

Čištění:Pokud máte pocit že vaše posuvka je špinavá a očistíte ji např. benzínem, přestane pěkně klouzat, budete-li ji chtít namazat, nepoužívejte elegantní mazadla jako silikonové vazeliny a oleje, ale obyčejnou hustou červenou vazelinu. Spotřebujete jí minimálně, takže posuvka nebude špinit a získá zpět svůj medový chod.

Nákup:Při nákupu mechanické posuvky-šuplery by měla být požadována aretace kolečkem, odšroubovatelná spona na ústí hloubkoměru, medový chod v celé délce, dílek nonia alespoň 0,05 mm (ex NDR měly jen 0,1 mm, lepší české 0,02). U digitální posuvka by zapnutí mělo vyvolat pouhé přepnutí na palcovou soustavu a zpět, bez ztráty naměřených hodnot.

Vypínání:Pokud se digitální posuvka sama vypne, u většiny typů stačí přepnout na palcovou soustavu a zpět. Ukáže se naměřená hodnota bez vynulování.



Naposledy změněno: středa, 4. srpen 2010, 08.33