Určitě jste někdy slyšeli heslo: “Dvakrát měř a jednou řež!”. Každá práce, ať již se dřevem, železem, plasty, začíná měřením, bez kterého by výsledná práce nemusela být zcela podle našich představ.

Nástroje


skladací metrskládací metr složený
Skládací metr

Skládací metr byl dlouhou dobu považován za nejlepší pomůcku k měření. Vyrábí se v dřevěné i plastové podobě, ve velikostech 1 nebo 2 metry (pak hovoříme o skládacím dvoumetru). Na koncích je opatřen mosaznými koncovkami ve kterých bývá umístěna nula. Koncovky jsou důležité z důvodu možného opotřebení dřeva a následné ztráty přesnosti.

svinovací metr svinovací 5m

měřící pásmo digitální svinovací metr

Svinovací metr

Svinovací metr je, podobně jako skládací, i on velice oblíbenou pomůckou. Je skladnější - nachází se totiž kompletně v úzké krabičce, kruhového nebo čtvercového tvaru. Metr je v ní svinut, odtud pojem svinovací metr, ven “čouhá” pouze kovový háček. Na krabičce se většinou nachází jezdec, díky němuž je možno po vytažení potřebné dělky, metr aretovat, aby se nevracel zpět. Při práci je potřeba si dát pozor na onen kovový háček z důvodu možného uvolnění. Pokud se totiž uvolní, meření se stává nepřesným.



ocelové pravítko

Ocelové pravítko

Ocelové pravítko (ocelové měřítko) je další z měřících pomůcek. Jedná se o relativně přesnou pomůckou - nemá totiž žádné části, které se mohou uvolnit a tak zkreslit měření. Nula je stejně jako v předcházejících případech v hraně.



ocelové měřítko

Ocelové měřítko

V podstatě se jedná o stejnou pomůcku jako ocelové pravítko. Rozdíl je ovšem v konstrukci - zatímco ocelové měřítko můžeme ohnout a použít k měření zakulacených částí, s pravítkem toto neuděláme.


příložník


Příložník

Příložník je kombinací rýsovacího pravítka a úhelníků. Používá se ke kreslení náčrtků a výkresů.


úhelník

Kovový úhelník

Kovový úhelník se používá k orýsování úhlů na materiálu. Vyrábí se v několika variantách a podle použitého materiálu jej můžeme rozdělit na dřevěné, kovové, plastové. Nejpřesnější úhel samozřejmě narýsujeme úhelníkem kovovým.

Jeho kratší rameno se označuje jako “jazyk”, zatímco dlouhé bývá nazýváno “čepel”



posuvka

posuvka digitalní

Posuvné měřítko
Používá se při měření vnitřních a vnějších průměrů kruhových předmětů. viz další kapitolá posuvné měřítko


mikrometr cde
mikrometr

Mikrometr
Používá se při měření vnitřních a vnějších průměrů kruhových předmětů. Nejčastěji se používá třmenový (viz horní obrázek.
Na rozdíl od posuvky měří přesněji v řádu setin až tisícin milimetru.


nádrch

Nádrh
Používá se při měření a orýsování výšek ve spojení s příměrnou deskou.
Jsou vedeny po rýsovací desce nebo úhelníku a slouží k rýsování rovnoběžných přímek.



rýsovací jehly

Rýsovací jehla
Slouží k rýsování, má tenkou zakalenou špičku, úhel špičky je přibližně 10° až 15°, rukojeť je vroubkována nebo je šestihranná nebo je konec jehly pravoúhle nebo prstencově zahnutý. Pro hladké povrchy a měkké kovy, které nesmí být poškrábány a také pro plechy s okujemi používáme mosazné jehly. Pro slitiny hliníku, hořčíku a zinkové plechy se používá grafitová tužka.


důlčík
dlčík automatický
Důlčík
Též důlkovač je ruční nástroj používaný pro naznačení přesného bodu pro vrták, při vrtání stojanovou i ruční vrtačkou. Důlčíky jsou buď obyčejné s broušeným hrotem určené pro údery kladivem, nebo automatické s pružinou, které se používají ručně




Naposledy změněno: středa, 4. srpen 2010, 08.47