Nástroje
Skládací metr
Skládací metr byl dlouhou dobu považován za nejlepší pomůcku k měření. Vyrábí se v dřevěné i plastové podobě, ve velikostech 1 nebo 2 metry (pak hovoříme o skládacím dvoumetru). Na koncích je opatřen mosaznými koncovkami ve kterých bývá umístěna nula. Koncovky jsou důležité z důvodu možného opotřebení dřeva a následné ztráty přesnosti.
Svinovací metr
Svinovací metr je, podobně jako skládací, i on velice oblíbenou pomůckou. Je skladnější - nachází se totiž kompletně v úzké krabičce, kruhového nebo čtvercového tvaru. Metr je v ní svinut, odtud pojem svinovací metr, ven “čouhá” pouze kovový háček. Na krabičce se většinou nachází jezdec, díky němuž je možno po vytažení potřebné dělky, metr aretovat, aby se nevracel zpět. Při práci je potřeba si dát pozor na onen kovový háček z důvodu možného uvolnění. Pokud se totiž uvolní, meření se stává nepřesným.
Ocelové pravítko
Ocelové pravítko (ocelové měřítko) je další z měřících pomůcek. Jedná se o relativně přesnou pomůckou - nemá totiž žádné části, které se mohou uvolnit a tak zkreslit měření. Nula je stejně jako v předcházejících případech v hraně.
Ocelové měřítko
V podstatě se jedná o stejnou pomůcku jako ocelové pravítko. Rozdíl je ovšem v konstrukci - zatímco ocelové měřítko můžeme ohnout a použít k měření zakulacených částí, s pravítkem toto neuděláme.
Příložník
Příložník je kombinací rýsovacího pravítka a úhelníků. Používá se ke kreslení náčrtků a výkresů.
Kovový úhelník
Kovový úhelník se používá k orýsování úhlů na materiálu. Vyrábí se v několika variantách a podle použitého materiálu jej můžeme rozdělit na dřevěné, kovové, plastové. Nejpřesnější úhel samozřejmě narýsujeme úhelníkem kovovým.
Jeho kratší rameno se označuje jako “jazyk”, zatímco dlouhé bývá nazýváno “čepel”
Posuvné měřítko
Používá se při měření vnitřních a vnějších průměrů kruhových předmětů. viz další kapitolá posuvné měřítkoMikrometr
Používá se při měření vnitřních a vnějších průměrů kruhových předmětů. Nejčastěji se používá třmenový (viz horní obrázek.Na rozdíl od posuvky měří přesněji v řádu setin až tisícin milimetru.
Nádrh
Používá se při měření a orýsování výšek ve spojení s příměrnou deskou.Jsou vedeny po rýsovací desce nebo úhelníku a slouží k rýsování rovnoběžných přímek.