PRINCIP FUNKCE PROUDOVÉHO CHRÁNIČE

Proudový chránič je elektrický ochranný přístroj nebo kombinace přístrojů, který zjišťuje a vyhodnocuje hodnotu reziduálního (zbytkový) proudu v pracovních vodičích obvodu součtového transformátoru a vypíná obvod při překročení určité hodnoty reziduálního proudu, pro který je chránič nastaven.

Zapojení a činnost proudového chrániče je zřejmá z obr.1
chranič
Proudový chránič se skládá ze součtového proudového transformátoru ST, citlivého vybavovacího (diferenciálního) relé VR a spínacího mechanizmu SM.
Běžné proudové chrániče používané zejména pro domovní účely podle ČSN EN 61008-1 ed. 2 a ČSN EN 61009-1 ed. 2 využívají jako vyhodnocovací obvod diferenciální relé s permanentním magnetem. V klidovém stavu, tj. při sepnutých kontaktech chrániče, je kotva relé přitažena působením permanentního magnetu. Dojde-li k registraci reziduálního (rozdílového) proudu, je výstupním signálem sčítacího transformátoru vybuzena cívka diferenciálního relé. Takto vzniklé magnetické pole je superponováno na magnetické pole permanentního magnetu (fakticky se jeho hodnota odečítá od magnetického pole permanentního magnetu). Překročí-li reziduální proud příslušnou hodnotu danou jeho citlivosti, je záporný příspěvek od diferenciálního relé k magnetickému poli takový, že způsobí odpad kotvy a vybaveni volnoběžky a tím i celého chrániče.


Naposledy změněno: úterý, 12. říjen 2010, 15.29