Zapisovače jsou přístroje umožňují zaznamenání časového průběhu veličiny na záznamové médium.
Výhodou zapisovačů je dlouhodobá archivace změřených údajů a pozdější vyhodnocování.
Pro zaznamenání průběhu veličin se používají různé druhy papírů, rychlejší záznamy se realizují opticky na fotocitlivý materiál.
Elektronické zapisovače slouží k záznamu pomalejších průběhu elektrických, případně i neelekrických veličin, které nelze zobrazit analogovými osciloskopy.

V současnosti jsou drahé zapisovače nahrazovány číslicovými měřící přístroji komunikujícími pomocí datového kabelu s PC - oscilgrafy. Požadavkem pořízení lepšího číslicového přístroje vybaveného komunikačním rozhraním, a počítače odpovídajícím SW. Měřená data jsou pak ukládána na pevný disk PC. Nevýhodou tohoto řešení je poměrně "pomalé" měření, kdy lze zaznamenat maximálně několik změřených údajů za sekundu. Typický minimální odstup následujících měření je 1 měření za sekundu. Další nevýhodou tohoto řešení je omezený rozsah rozsah počtu záznamů, maximálně 1000, do jednoho datového souboru.
Nevýhodou starších originálních SW je formát uložených dat ve formě textových souborů (*.txt)což komplikuje zpracování dat v tabulkových procesorech, např. MS EXEL.

Z výše uvedených důvodů se i nyní vyrábí číslicové více kanálové zapisovače umožňující rychlý a synchronizovaný záznam "pomalejších" dat do rozsáhlejších datových souborů. K časově omezenému záznamu "rychlých" dat se používají digitální osciloskopy. 
Naposledy změněno: středa, 12. květen 2010, 18.49