Přečerpávací elektrárny – ideální doplněk pro solární a větrné zdroje
Dánsko je s ohledem na obnovitelné zdroje energie jednou z nejprogresivnějších zemí světa. Tamní architektonické studio Gottlieb Paludan aktuálně přišlo s novým nápadem. Ten počítá s využitím klasických solárních či větrných elektráren v kombinaci s vodními přečerpávacími elektrárnami. Tak by se vyřešil dlouhodobý problém alternativních zdrojů, totiž jejich nestálost.
Dánsko už dnes získává 20% energie z větrných turbín. Jsou umístěné jak na pevnině, tak v moři. Podíl větrné energie se neustále zvyšuje, ale spolu s tím se objevují také problémy. Ten hlavní spočívá v tom, že energie větru je nestálá. Někdy fouká hodně, někdy málo, někdy vůbec. Rozvodná síť však musí být zásobována konstantně.
Ostrovy zelené energie
Architektonické studio Gottlieb Paludan proto přichází s novým zlepšovákem. Projekt se jmenuje „Green Power Island“. Jeho gró spočívá v tom, že na opuštěných ostrovech v různých příhodných částech světa se vybudují obnovitelné zdroje energie – solární a větrné elektrárny, společně s rozsáhlými vodními nádržemi. Ty budou fungovat jako přečerpávací elektrárny.
Také v České republice již jedna taková přečerpávací vodní elektrárna funguje. Jde o jeden z technických divů ČR – Dlouhé Stráně. Zároveň je to nejvýkonnější vodní elektrárna u nás s výkonem 2 x 325 MW.
Dánská finta
Zajímavé je, že Green Power Island má fungovat opačně. Velká nádrž totiž bude přebytečnou energii z větrných turbín nebo solárních panelů využívat ke svému vypouštění (vypumpování vody), zatímco při nedostatku bude voda ponechána aby do nádrže přitékala. Sami tvůrci tomu říkají „dánská finta“.
Architekti už připravili konkrétní plány na vybudování podobných zařízení pro okolí Kodaně, Dánsko, Tampy na Floridě, Bahrainu a dalších míst světa. Zda se alespoň jeden z projektů podaří v nejbližší době zrealizovat, to je zatím ve hvězdách. Podle grafických návrhů jde o docela zajímavé, sic značně megalomanské plány.