Asynchronní generátor
Asynchronní generátor je nejčastějším zdrojem proudu na současných malých vodních elektrárnách. Mezi jeho přednosti patří spolehlivost, jednoduchost a minimální nároky na údržbu. Jako asynchronní generátor lze bez úprav použít téměř každý asynchronní elektromotor s kotvou nakrátko. Tedy takový jaký se běžně používá například na pohon cirkulárky. Nedokáže však pracovat v ostrovním režimu.Vzhled generátoru:


Popisovat přesně děje, které se při výrobě proudu v asynchronním generátoru odehrávají je nad možnosti a rozsah těchto stránek. Pro praxi plně dostačuje vzít na vědomí, že:
- Elektromotor ve funkci asynchronního generátoru může dodávat proud pouze do veřejné třífázové elektrorozvodné sítě.
- Elektromotor ve funkci asynchronního generátoru za běžných okolností nelze použít v místech, kde tato síť není. Nemůže tedy pracovat jako nouzový zdroj při jejím výpadku nebo jako jediný zdroj v neelektrifikovaných lokalitách.
- Generátor není nutné k síti složitě fázovat.
- Generátor nevyžaduje žádnou regulaci napětí a frekvence.
- Vodní motor pohánějící tento generátor nepotřebuje regulátor otáček. Generátor si sám vodní kolo nebo turbínu přibrzdí na odpovídající otáčky. Vhodný převodový poměr zajistí, aby v tu chvíli pracovala turbína v optimálním režimu.
- Je-li vody dostatek, nebo pracuje-li dílo s akumulací vody, nemusí mít vodní motor regulaci průtoku, pouze havarijní uzavírací orgán.
Není-li vyžadována žádná automatizace a bude-li vodní motor obsluhován ručně, je připojení asynchronního generátoru k síti velmi jednoduché:

Motor ve funkci asynchronního generátoru „G“ má jednotlivé fáze „L1“; „L2“; „L3“; připojeny k síti tak, aby přes převod otáčel turbínou (bez vody) v témže smyslu, v jakém se ona sama otáčí (když je hnána vodou). Červeně jsou označeny případné ochranné obvody, chránící generátor před přetížením a dalšími nežádoucími stavy. Wattmetr „W“ případně elektroměr ukazuje dodávku. Stykač s přídrží zajišťuje trvalé odpojení generátoru od sítě při jejím výpadku. Při výpadku elektřiny by mělo dojít také k odstavení vodního motoru. To se řeší většinou závažím, mechanickým náhonem od turbíny nebo hydraulicky z akumulátoru. U menších soustrojí (s vodními koly, Bánkiho nebo Francisovou turbínou) snese zařízení i otáčky naprázdno bez poškození, pokud byl použit pomaluběžný generátor.
Nejdůležitější, na co je potřeba při použití asynchronního generátoru pamatovat, je správná volba převodu a tím i otáček. Elektromotor, je-li použit jako asynchronní generátor pracuje při otáčkách nadsynchronních. Musí mít tedy vyšší otáčky, než je uvedeno na jeho štítku. Jaká je hodnota těchto nadsynchronních otáček zjistíte snadno.