Proudový chránič a jistič dohromady
Pokud hledáte nějakou instantní ochranu proti požáru a úrazem elektrickým proudem, pak je možné využít tohoto kombinovaného přístroje. Zcela určitě jej oceníte zvláště v případech, kdy máte málo místa pro umístění. Zapojení není složité, musíte ovšem vědět mnoho informací abyste měli jistotu, že přístroj bude chránit tak, jak to popisuje výrobce ...
V regálech obchodů nalezneme samostatné proudové chrániče i jističe. Proudové chrániče nás ochrání před úrazem a jističe před požárem. Za takový přístroj zaplatíte sice vyšší částku, zajistíte si však jistotu v malé krabičce.
A navíc uspoříte místo v rozvodnicích a rozváděčích, což může vést i k použití rozměrově menších rozvodnic. V bytových instalacích zpravidla postačí jeden společný proudový chránič se jmenovitým vybavovacím poruchovým proudem 30mA, ovšem s ohledem na přepěťové ochrany by měl být se zpožděním 10ms nebo lépe 30ms. Ve větších objektech již bude nutné použití i několika proudových chráničů. Nejvýhodnější je potom použití jednoho společného selektivního proudového chrániče (se zpožděním 30ms) s vybavovacím poruchovým proudem 300mA. Tím se zabezpečí ochrana objektu proti požáru. V dalších obvodech (postačí jen v obvodech zabezpečujících dodávku elektrické energie do koupelen, bazénů, saun, k venkovním zásuvkám, k zásuvkám v kuchyních, domácích dílnách apod.) se použije dvoupólových nebo čtyřpólových proudových chráničů s vybavovacím poruchovým proudem 30mA.
A kam se hodí tyto přístroje?
My s ním chráníme obvody v kůlně, na terase a v dílně. Díky tomu, že můj táta občas zapojí svou probíjející vrtačku, vím, že tento chráničojistič opravdu funguje.
Nechte si poradit odborníky jak tento přístroj použít!
Více informací z oblasti naleznete zde ...
Zdroj:
http://kutil.elektrika.cz/jaky-material/proudove-chranice