WAGO: Izolační dutinka pro vodiče
Izolační dutinka zpříjemní práci se slaněnými vodiči, což si často uživatel ani neuvědomí. Rozřepaný konec vodiče může snadno zapříčinit zavedení jednoho drátku žíly mimo upevňovací klec svorky. Pokud nebudeme uvádět hrůzostrašné scénáře, uvedeme alespoň skutečnost, že se sníží využitelný průřez pro plánovanou vodivost ...
Redakce portálu Elektrika.cz, ze dne: 10.11.2009
Cínování slaněných vodičů je mezi profesionály již dávno minulostí. Dutinkování je běžnější, ale v případě klecových svorek Wago je dutinka plýtvání časem a materiálem. Klecová svorka je konstrukčně pro slaněné vodiče určena!
Pro správné použití je potřeba zasunout všechny slaněné dráty žíly do klece svorky. Pro snazší zavedení aniž by se některý z drátů žíly dostal mimo klec, slouží izolační dutinka.
Značka Wago se stará o komfort používání do posledních detailů. Wagosvorky se hojně používají nejen v rozvaděčích, ale jsou také velmi oblíbené v elektroinstalačních krabicích. Velkou výhodou je spojování rozdílných průřezů v jediné svorce nebo také použití hliníkových vodičů. Tyto skutečnosti dělají Wagosvorky blízkým partnerem každého praktického elektrikáře.
Zdroj:
WAGO: Nová krabicová svorka
Společnost Wago přichází s inovací svých populárních krabicových bezšroubových svorek.
Ti, kteří dávají přednost této technologie před klasickými šroubovými věnečky, určitě zajásají, protože nové "krabicovky" jsou nyní vylepšené. Jejich práce s připojováním a případném odpojováním je nyní podstatně rychlejší a hlavně lze do nich připojit slaněný vodič.
Podívejme se na technické údaje:
Typ 222-413 |
|
pevný vodič | 0,08 - 2,5mm2 |
slaněný vodič | 0,08 - 4mm2 |
proudové zatížení svorky | 32A |
jmenovité napětí | 400V |
Klasické krabicové zapojení...
Ukázka zapojení bodovky v podhledu....
Rozsah použití v domovních instalacích je široký. Tímto produktem můžete nahradit všechny spoje v elektroinstalačních krabicích. Ovšem masovému přecházení z klasických věnečku na tento systém bude spíše bránit cena, která se pohybuje kolem 10 Kč za ks. I když cena není není nejnižší, pokud ovšem porovnáme další ceny elektroinstalačních materiálů, které jsou použity na stavbě, tak cena právě této svorky je v celkovém součtu zanedbatelná.
Ukázka připojení svítidla.
Rychlost a jistota montáže rozhodně za drobný příplatek stojí. Zvláště pak skutečnost, že takový spoj již nikdy nemusíte dotahovat. Další argument, který hovoří pro je i případ, kdy spojujete slaněné vodiče. Nemusíte namačkávat žádné koncovky, stačí pouze zasunout do svorky a zajistit. Oceníte to zvláště u připojování svítidel, nebo u častého připojování a odpojování přívodů spotřebičů.
Podle slov Vlastimila Blažka z brněnského Wago se tato svorka používá téměř na každé stavbě minimálně jako doplněk při spojování slaněných vodičů.
Zdroj: http://elektrika.cz/data/clanky/nws030521
WAGO: Můstkové systémy, všeobecný návod
Mnohé uživatele zajímá, jakým způsobem se propojují řadové svorky Wago. Propojení je snadné asi jako samotné připojování vodičů. Použijí se malé ale pevné a vodivé můstkové spony. Ty pak snadným zasunutím do vybraných řadových svorek vytváří pole stejného potenciálu. Pro správnou funkci můstkových spon je potřebné zasunutí celé spojovací plochy. Můstkových spon existuje několik druhů. Ty správné zvolíte dle instrukcí příslušných katalogů. Pokud vznikne požadavek propojení spolu nesousedících svorek, je k dispozici vodičový můstek. I přes to, že není potřeba pro použití můstkových spon speciálního nástroje, je pro snadnější a rychlejší propojování lze použít i praktické pomůcky.
Vhodnou kombinací lze propojovat řadové svorky různých průřezů. Není potřeba jakékoliv periodické revize kvality spoje. Těmito fakty výrobce dosahuje přehledné úpravy, kterou ocení především ti, kteří na zařízení pracuje během provozu.
Zdroj:
http://elektrika.cz/data/clanky/wago-mustkove-systemy-vseobecny-navod