Přepěťová ochrana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Přepěťové ochrany chrání elektrická zařízení před poškozením izolace vyšším přepětím, než které je schopná izolace vydržet. Nazývají se též "Bleskojistky" nebo "svodiče přepětí". Za přepětí můžeme považovat napětí (U), které je dvakrát větší než jmenovité napětí (Un). Překročení jmenovité hodnoty napětí Un o 10-20% je považováno za normální provozní stav. Nastavená ochranná hladina, kdy přepěťová ochrana začne omezovat napětí průchodem vnitřního proudu, musí být nižší než je izolační hladina zařízení.

Obsah

[skrýt]

Druhy

1. Polovodičové

Využívají nelineárních V-A charakteristik, kdy se součástka začne rychle otevírat, jsou trvale připojeny ke spotřebiči. V oblasti mn (malého napětí, řádově 1-10 V) se využívá závěrného směru Zenerových diod. Pro střídavé obvody se musí zapojit 2 Zenerovy diody antisériově. Pro větší nároky se používají transily a napěťově závislé odpory - varistory.

2. Ochranné jiskřiště

Vytvářejí po průrazu dielektrika přechodné zemní zkratové spojení, samy však nejsou schopny vzniklý oblouk zhasnout (pojistky). Používají se jako pomocné svodiče u vn (vysoko napěťových) průchodek a izolátorů, mají ale velký rozptyl zapalovacích napětí.

3. Růžková bleskojistka

Podobně jako u jiskřiště vznikne oblouk v nejužším místě, vlivem ohřevu vzduchu a silovými účinky vlastního mag. pole je oblouk vytlačován vzhůru a na koncích růžků pak uhasne. Používá se pro ochranu trakčních vedení a úsečníků.

4. Vyfukovací trubice

Obsahuje zapalovací a hlavní jiskřiště. El. oblouk hlavního jiskřiště rozkládá izolační materiál trubice za vzniku plynů o vysokém tlaku, který zháší oblouk, plameny však šlehají až několik metrů.

5. Ventilová bleskojistka

Obsahuje sériově zařazená jiskřiště s odporovými bloky (varistory), přepětí svede do země, při poklesu U varistory zvětší svůj odpor a oblouk jiskřiště zhasne. Zejména pro velmi vysoká napětí.

6. Průrazka

Při vysokém napětí vytvoří trvalý zemní zkrat, proud nevypíná.