Postup při zřizování fotovoltaické elektrárny
Následující postup je doporučený, vždy není třeba dodržet všechny body a jejich následnost, některé věci lze dělat i souběžně:
- Podle objemu peněz, které chcete investovat, můžete odhadnout velikost elektrárny. Orientačně lze uvažovat s cenou 100 až 140 tis. Kč/ kWp instalovaného výkonu. Pokud chcete dát panely na šikmou střechu, počítejte s plochou zhruba 8 m2/ kWp. Pokud chcete použít pevné panely na stojanech, je zábor plochy 2x až 3x větší kvůli rozestupům mezi řadami panelů. Při použití trackerů (dvouosých natáčecích systémů) je zábor plochy 40 až 50 m2/ kWp. Uvedené plochy platí při použití monorystalických a polykrastalických panelů, při použití tenkovrstvých amorfních panelů je vycházejí plochy zhruba dvojnásobné.
- Zjistěte na místním stavebním úřadě, zda v daném místě nebrání stavbě elektrárny územní plán, ochranná pásma nebo jiné okolnosti.
- Vyžádejte si od místního distributora (PRE, ČEZ, E.ON) předběžný souhlas s připojením k síti.
- Zpracujte si podnikatelský záměr a studii proveditelnosti, která zváží i rizika (např. co se stane, když elektrárna nebude půl roku v provozu - budete moci splácet úvěr? Co když produkce el. bude nižší než udával výrobce? atd. atd.).
- Abyste měli jistotu, že své peníze investujete optimálně, nechte si zpracovat energetický audit, který porovná třeba různé technologie jejich cenu a výnos energií. Audit vyžadují i některé banky při žádosti o úvěr. Audit je výhodné zpracovat souběžně se studií proveditelnosti.
- Pokud už víte co budete stavět (výkon, technické parametry) - na základě výsledků auditu, začněte jednat s místním distributorem (PRE, ČEZ, E.ON) o technických podmínkách připojení k síti. Pravidla pro připojení zdroje k distribuční soustavě jsou pro všechny distributory společné, najdete je na jejich stránkách nebo na www.eru.cz.
- Nechte si vypracovat projektovou dokumentaci.
- Požádejte na stavebním úřadě o vydání územního rozhodnutí a následně stavebního povolení. Zde vám sdělí případné další podmínky, např. nutnost studie EIA. Elektrárnu lze postavit jen v území, kde je to v souladu s územním plánem. Požádejte obec případně o změnu územního plánu. Obec může chtít uhradit náklady spojené se změnou územního plánu.
- Pokud budete investovat s využitím úvěru, začněte jednat s bankou, pro dotaci se v minulých letech vyžadoval doklad o zajištění úvěru nebo vl. prostředcích.
- Podejte případnou žádost o dotaci. V současnosti je získání dotace spíše teoretickou možností. I když různé programy deklarují podporu obnovitelných zdrojů, v praxi jsou podmínky takové, že dotaci získat nelze. Současné dotační programy na národní úrovni:
- dotace pro fyzické osoby: v současnosti se dotace na fotovoltaiku neposkytují
- dotace pro podnikatele: Program EKO-ENERGIE (Operační program podnikání a inovace - OPPI)
- dotace pro obce a neziskové organizace: Operační program životní prostředí (OPŽP)
- Souběžně začněte jednat s ERÚ o přidělení licence pro podnikání v energetice (na výrobu elektřiny se nevydává živnostenský list, ale licence ERÚ). Na www.eru.cz najdete podrobnosti a formuláře.
- Podle způsobu financování případně vyčkejte na výsledek žádosti o dotaci, zajistěte si případný úvěr (dotace se obvykle vyplácí zpětně, po realizaci)
- Proveďte výběrové řízení na dodavatele technologie a dodavatele stavby.
- Instalujte systém a připojte k síti, získejte od distributora souhlas s připojením a provozem. Zařízení musí mít nezávislé měření dodané energie.
Pozor, některé body mohou trvat několik měsíců!
Hodně úspěchů!